Krásný den všem příznivcům počítačových her. Často na našich akcí nebo jen tak okolo sebe slýcháme, jaké počítače máme a jaké sestavy doporučujeme. Rozhodl jsem se tedy pro Vás připravit krátký seriál, ve kterém Vám nastíním jaké komponenty si vybrat a proč se nebát nechat si mašinu složit u prodejce.

Na konci seriálu můžete očekávat i nějakou tu malou soutěž.

Seriál jako takový by měl mít následující díly:

 • Podvozek jako základ všeho. Výběr základní desky a s čím počítat do budoucna, ať nám ta mašina chvilku vydrží.
 • Mozek operace. Výběr procesoru a schované důležité parametry.
 • Krátkodobá paměť na dlouhou dobu. Vybereme si vhodnou operační paměť a její kapacitu.
 • Hráčovo srdce. Výběr grafické karty, zajímavé rozdíly AMD vs. NVIDIA a kdy je pro Vás která karta lepší.
 • Sloní paměť v krabičce u nohy. Výběr pevných disků pro celou sestavu, rozdíly mezi SSD/SSHD/HDD.
 • Brutální výkon v sexy obalu. Výběr počítačové skříně, zdroje a vhodného chlazení.
 • Koktejl interních periferií. Co si do počítače ještě pořídit a proč.
 • Třešničky na dortu. Co si k počítači pořídit za externí periferie plus výběr monitoru.
 • Tečka za příběhem. Poslední věci, které by Vám neměli uniknout.

Co očekávat

Budu se snažit Vám vždy doporučit to nejlepší možné řešení dle mého svědomí a několikaleté praxe ze stavby počítačů na míru. V každém díle Vám naservíruji tři různé varianty komponent. Díky bohatým praktickým zkušenostem hodně fandím značkám Intel, Gigabyte, AsRock, Asus Republic of Gamers, Kingston, Western Digital nebo Creative.

Varianty sestav

 • Ekonomická varianta, budu volit díly s ohledem na cenu a přiměřený výkon. Počítám, že sestava se bude pohybovat kolem 15 000Kč.
 • Varianta pro běžného hráče, zde budu koukat na komponenty pro běžného hráče pro hraní ve Full HD na vysoké detaily ve většině her pro rok 2016. Počítám, že sestava se bude pohybovat kolem 35 000Kč.
 • Varianta pro zapáleného Gamera, tato kategorie nebude zrcadlem pro nejdražší a nejvýkonnější mašinu na trhu, budu se snažit postavit stroj, který bude vše zvládat na nejvyšší detaily alespoň dva a bude ho možné dobře vylepšovat i dále. Počítám, že sestava se bude pohybovat kolem 50 000Kč.

Kdo pro Vás staví

Stavět pro Vás budu já osobně, mám za sebou deset let praktických zkušeností s prodejem i sestavováním kusů na míru ve všech ekonomických vrstvách. Stavěl jsem počítače za 8 000Kč kus i 90 000Kč za herní mašinu pro 4K. Stejně tak jsem stavěl i několik serverů, které ovšem stáli jako luxusní ojeté auto :).

Jsem takový trochu zapálenější hráč, proto aktuálně frčím na obstarožní sestavě Intel Core i5-4670 (nechtěl jsem K verzi protože kvůli práci potřebuji virtualizovat a K verze tohoto procesoru byla bez podpory virtualizace, částečně), Asus Strix GTX 960 2G OC, Kingston 16GB DDR3, jako podvozek používám Gigabyte Z87X-D3H a systémový disk mám Kingston HyperX 3K 240GB. Celou sestavu pohání zdroj od OCZ, který mi dodá až 550W energie, o kvalitní zvuk se pak stará karta Creative Sound Blaster Reacon3D se sestavou 2.1 reproduktorů Creative a sluchátky Tactic 3D Alpha, taktéž od Creative. Klikám na Gigabyte Ghost M8000X (už pět let a myš je mechanicky jako nová) a Roccat Isku. Mašinu mám zabalenou do NZXT Phantom BigToweru kterou chladí soustava ventilátorů (2x 200mm + 3x 120mm) s regulátorem Zalman ZM-MFC3 (díky integrovanému Wattmetru Vám mohu s klidem v duši říci, že sestava klidu konzumuje 80W energie a při plné zátěži si vezme poctivých 420W). Sestava pak kvůli práci a hrám obsahuje 640GB a 1TB WD Black na aplikace a dva 1TB serverové disky od Seagate na data, brzkým plánem je pak plné nahrazení RAID polem 2x 1TB WD Black (režim Stripe) na aplikace a hry a 2x 1TB disky (zatím jsem nevybral značku a model, v poli zrcadleném pro zálohování).

Na téhle sestavě se nebojím spouštět nové pecky na ideálně nejvyšší detaily, i když aktuálně například Project Cars má malinko problémy v Ultra detailech (snímková frekvence pod 35fps, což už je pro mě neplynulý chod). GTA V také nedám na maximum, zde mě limituje jen 2GB VRAM u grafické karty, ano to byl osudový přešlap nepřiplatit si za 4GB verzi. Jinak ale s hrami nemám prakticky žádný problém.

Co neočekávejte

Z osobního přesvědčení a odporu nebudu do seriálu zakomponovávat notebooky a jiné mobilní technologie (zmíním je, ale věnovat se jim nebudu). Vyhnu se také vodnímu chlazení, myslím si totiž, že pokud netaktujete tak současné kompletní okruhy, co se dají koupit v e-shopech, nestojí za montáž do počítačů.

Poslední věc, kvůli které možná chytnu nějaký ten hate (ještě, že nemáme dislike) je fakt, že u variant pro běžného hráče a zapáleného Gamera vynechám procesory od AMD. Bohužel, aktuální nabídka procesorů od této firmy, dle mého, nedostačuje výkonem na herní stroje. Vše si podložíme v seriálu srovnáními některých procesorů.

Navíc, z vlastní i cizí praxe vynechávám produkty značek Zotac a MSI, vypouštím i nejlevnější produkty Asus a Gainward.

V kostce

Vím, že několik českých serverů vydává podobné články a seriály, já se Vám pokusím přinést jiné argumenty, pohled hráče a hlavě se pokusím vše hezky a jasně vysvětlit i pro ty z Vás, kteří technologii moc neholdujete.

Fídžbek

Tímto bych Vás moc rád poprosil, zda mi můžete do komentářů pod článek psát, na co jste zvědavi, co chcete vědět a co Vás zajímá. Proč? Přizpůsobím tomu tento malý seriál tak, aby pro Vás byl ještě zajímavější ;). Těším se na Vaše podněty a reakce.

Krásný zbytek dne #Sonyc

Předseda spolku CZLAN z.s., milovník taktických strategií a simulátorů.

1 komentář u Seriál: Sestava pro rok 2016

Hlavní partneři

SkillCraft
HAL3000
Mindok

Mediální Partneři

Dota2 CZ
playzone.cz
BlizzFan